Náklady na Američanov, ktorí kupujú topánky, sa značne zvýšili za čínsko-americkej obchodnej vojny

- Jun 04, 2019-

Podľa štatistík Svetovej banky v roku 2017 prišlo takmer 60% amerických dovážaných obuvi z Číny a takmer všetky topánky predávané v Spojených štátoch sa dovážajú.


10. mája Spojené štáty oznámili, že zvýšia sadzbu na približne 200 miliárd dolárov čínskeho dovozu z 10% na 25%. Trump tiež oznámil, že zavedie tarify na iný čínsky tovar. Hoci Trump trvá na tom, že Čína bude platiť tarifu uloženú Číne, v skutočnosti tieto „zlé dôsledky“ budú znášať americké spoločnosti, ktoré dovážajú tovar z Číny. V tomto čase sa buď rozhodnú znížiť svoje zisky, alebo zvýšiť cenu, aby preniesli náklady na spotrebiteľov, a často si vyberajú druhých.


S cieľom pochopiť, ako USA ukladajú 25% sadzbu, bude to vyžadovať dodatočné náklady pre spotrebiteľov v USA. Organizácia Spojených štátov amerických pre obchod s obuvi FDRA urobila podrobné odhady.


Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje aktuálne náklady na pár dovážaných tenisiek, topánok a detskej obuvi:

6.12-1

Nasledovné sú náklady na tieto topánky po dodatočnej 25% sadzbe: \ t

6.12-2

Súdiac podľa zvýšenia cien topánok, sa zdá, že nový tarif nemá veľký vplyv na amerických spotrebiteľov, ale ak sú zahrnuté náklady na položky vrátane oblečenia, je jasné, že budú musieť znášať dodatočný poplatok. , Minulý rok, podľa odhadov Americkej asociácie odevov a obuvi, pridanie 25% tarify môže stáť americkú rodinu štyroch ďalších 500 dolárov v obuvi a odeve za rok.


Keďže obuvnícky proces je omnoho zložitejší ako výroba odevov, pre väčšinu obuvníckych firiem je ťažšie preniesť výrobnú linku. Ale aby sa zabránilo pádu do najhoršej situácie, niekoľko veľkých športových firiem, vrátane Nike, Adidas a Dema, už začali presúvať svoje výrobné linky v Číne.


Po správach o zintenzívnení situácie čínsko-americkej obchodnej vojny sú zásoby niektorých amerických topánok v klesajúcom trende. Matt Priest, prezident FDRA, povedal, že ak Spojené štáty zavedú 25% tarifu na obuv, americkí spotrebitelia môžu prísť o viac ako 7 miliárd dolárov ročne. A tiež poukázal na to, že ide len o "konzervatívny" odhad.